Jet Guitars JS-400 HSS Coral Red
Jet GuitarsJet Guitars tuo muutaman sadan euron hintaluokkaan siinä ennen näkemättömiä ominaisuuksia ja työnlaatua, joka on jo nyt herättänyt paljon puhetta kitaristien ke
JS-400 tuo muutaman sadan euron hintaluokkaan siinä ennen näkemättömiä ominaisuuksia ja työnlaatua. Jet Guitars on uusi valmistaja, joka on jo nyt herättänyt paljon puhetta kitaristien keskuudessa – eikä syyttä.
JS400 on varustettu kanadalaisella paahdetulla vaahterakaulalla, mikä on erityisen resistentti Suomen ilmaston kosteudenvaihteluille ja myös näyttää hyvältä. Kaksi keraamista yksikelaista mikrofonia ja keraaminen tallahumbucker tuovat kitaraan perinteistä soundia lisähippusella monipuolisuutta kaksikelaisen tallamikrofonin ansiosta. Soittimessa on myös moderni ja sulavatuntuinen kahden pisteen tremolotalla, viisiasentoinen mikrofonikytkin sekä perinteiset Volume/Tone/Tone-kontrollit. Myös JS-400:n kaulaliitos on rakennettu moderniin tyyliin pyöristettynä ja ohuemmaksi viistettynä, jotta pääsy ylimmille nauhoille on entistäkin helpompaa. Soittimen vireisyydestä pitää huolen tässä hintaluokassa harvinainen luusatula jonka myötä kielet luistavat ongelmitta sekä perinteinen 6L-virityskoneisto.
Jet Guitars JS-400 HSS Coral Red
Valmistusmaa: Kiina
Väri: Coral Red
Runko: Lehmusta kiiltolakkauksella
Kaulaliitos: Neljän ruuvin Bolt-On, viistetty liitoskohta
Kaula: Paahdettua Kanadan vaahteraa
Kaulaprofiili: Modern "C"
Kaularauta: Kaksitoiminen kaularauta, säätö lavan päästä
Skaalanpituus: 25,5"
Satula: Luusatula, 1,65"
Otelauta: Paahdettua Kanadan vaahteraa
Otelaudan radius: 9,5"
Mikit: HSS-konfiguraatio, keraamiset mikrofonit
Talla: Kahden pisteen tremolo-talla
Kontrollit: Master Volume, Tone 1 (kaulamikki), Tone 2 (keski- ja tallamikki), viisiasentoinen mikrofonikytkin
Metalliosien väri: Kromi